• Tvorba odborných ročníkových prác

• Koordinátor: koordinátori odbornej výučby

Myšlienka podporovať žiakov v ich záujme o odbornú problematiku zo zdravotníckeho prostredia, podporovať záujem hlbšie preniknúť do konkrétnych tém týkajúcich sa zdravia a choroby vznikla v čase, keď existujú okrem možnosti odborného vedenia žiakov aj reálne možnosti školy vytvoriť materiálne podmienky na jej realizáciu. Učitelia odborných predmetov v pozícii konzultantov ročníkových prác vedú žiakov 2. ročníkov k získavaniu cenných skúseností pre ich ďalšie vzdelávanie.

Cieľ:

• podporovať cieľavedomú prácu žiakov
        • vzbudiť a upevňovať záujem žiakov o sebavzdelávanie
        • rozvíjať tvorivo odborné a odborno - praktické schopnosti každého žiaka na jeho úrovni v zmysle „Nepoznáme žiaka, ktorý sa nesnaží, len niekedy je snaha taká svojská, že si vyžaduje bližšie žiaka spoznať, naučme sa vidieť snahu aj bez slov.“
        • vytvárať trvalý vzťah k práci, k starostlivosti o chorého i zdravého človeka
        • upevňovať vedomosti, zručnosti a návyky získané vo všetkých predmetoch učebného plánu napr. práca s odbornou literatúrou, orientácia v knižničnom fonde školy, práca s textom, využívanie počítača, internetu, využívanie komunikačných schopností pri konzultovaní práce i jej prezentovaní a poznatky zo všetkých odborných predmetov
        • rozvíjať schopnosť verejného prezentovania vlastnej tvorivej práce v konkurenčnom prostredí medzi spolužiakmi
        • prispieť k zmysluplnému a účelnému využitiu voľného času

Rozsah konzultácií: podľa časového plánu krúžku.

Termín a miesto konania: podľa rozvrhu krúžkov,  v termíne stanovenom po dohode konzultanta a žiakov.

Pokyny k písaniu odbornej ročníkovej práce:

• rozsah ORP je 10 - 15 strán (vrátane príloh) na zvolenú tému
        • NEPREKROČIŤ ROZSAH práce
        • použiť riadkovanie 1,5, okraje 2,5 cm
        • písmo 12 bodové, Times New Roman
        • prácu možno doplniť obrazovým materiálom, fotografiami a pod.

ŠTRUKTÚRA ODBORNEJ ROČNÍKOVEJ PRÁCE

Dodržiavajte predpísanú štruktúru práce, je zhodná so štruktúrou SOČ:

• obal
        • titulný list
        • čestné vyhlásenie
        • poďakovanie
        • obsah
        • úvod, súčasťou úvodu  sú aj ciele práce
        • problematika a prehľad literatúry - samotné jadro práce
        • materiál a metodika - návrh praktickej časti
        • zoznam použitej literatúry
        • prílohy

Nevyhnutné je dodržať správne citácie podľa platnej citačnej normy.

Poznámka: v časti práce Materiál a metodika riešiteľ popíše spôsob, návrh praktickej realizácie a predpokladaný prínos pre prax. Praktickú časť práce žiak v rámci ORP nespracúva, spracuje len návrh jej realizácie, ako by danú problematiku mohol rozpracovať v rámci SOČ. Uvedený návrh môže prakticky realizovať v treťom ročníku v rámci SOČ.

Praktickým výstupom každej odbornej ročníkovej práce  je vytvorenie informačného alebo edukačného letáku, prípadne brožúrky, plagátu a pod.

Výber témy: téma ORP má byť z oblasti zdravia, prevencie ochorení, životného štýlu... teda odborná problematika, s ktorou sa žiaci stretli vo vyučovacom procese alebo ich zaujala informácia v časopise, na internete, v rozhovore v rodinnom prostredí, či medzi priateľmi a pod. a chceli by sa o nej dozvedieť viac.

Téma nesmie byť čisto medicínska!

Žiak môže riešiť problematiku:

• kardiovaskulárnu, onkologickú, gerontologickú
        • oblasť starostlivosti o ženu
        • boj proti infekčným chorobám
        • drogové závislosti
        • environmentálnu problematiku hygieny životného a pracovného prostredia
        • oblasť prevencie sociálnej patológie: škola bez alkoholu, cigariet a iných drog
        • výchovu k zdraviu, metódy a formy zdravotnej výchovy a ich využitie
        • upevňovanie fyzického a duševného zdravia
        • telesný a pohybový rozvoj žiakov
        • výchovu k partnerstvu, rodičovstvu, manželstvu
        • prevenciu chorôb prenášaných pohlavným stykom vrátane HIV, AIDS
        • posilňovanie zdravého životného štýlu
        • poskytovanie prvej pomoci
        • voľného času
        • matematika, fyzika
        • chémia, potravinárstvo
        • biológia
        • geológia, geografia, geodézia
        • zdravotníctvo, Farmakológia
        • pôdohospodárstvo a životné prostredie
        • informatika
        • história, politológia, filozofia, právne vedy
        • tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie
        • ekonomika a riadenie
        • pedagogika, psychológia, sociológia

Žiaci si tému volia po konzultácii s učiteľmi v súlade s vyššie uvedenými kritériami, ale pri zachovaní preferencie žiaka. Konzultujúci PZ sa snaží smerovať ORP práce tak, aby mali zastúpenie v rôznych oblastiach. Napríklad problematika diabetes mellitus sa dá spracovávať ako psychologická problematika, ako tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie, ako zdravotníctvo ako potravinárstvo.

Ukončenie:

• odovzdanie práce - 1 exemplár (tlač a väzba práce bude zabezpečená na škole) máj 2023, termín bude upresnený
        • obhajoba práce (prezentácia v PowerPointe) – jún,  termín bude upresnený
        • prácu hodnotí konzultant aj pridelený oponent - hodnotia formálnu a obsahovú stránku práce, zároveň navrhnú hodnotenie práce známkou
        • najlepšie práce budú ocenené
        • ORP je možné v nasledujúcom školskom roku rozšíriť a žiak sa môže zapojiť do celoslovenskej súťaže SOČ