• Denné štúdium pre absolventov SŠ s Maturitou

• 5333 Q diplomovaný rádiologický asistent

• (3 - ročný, študijný odbor pre absolventov SŠ)

• PROGRESÍVNE SA ROZVÍJAJÚCI ZDRAVOTNÍCKY ODBOR.

• Pomaturitným štúdiom DIPLOMOVANÝ RÁDIOLOGICKÝ ASISTENT absolvent získa diplom na výkon profesie RÁDIOLOGICKÉHO TECHNIKA. Kľúčovou vo vzdelávaní je reálna odborná zdravotnícka prax, ktorú realizujú žiaci na troch  špičkových rádiologických pracoviskách v Nitre.

Rádiologický technik pracuje na špičkových pracoviskách zdravotníckych zariadení s najmodernejšími prístrojmi na diagnostiku a liečbu ochorení. Napríklad lineárny urýchľovač na liečbu onkologických ochorení nepozná každý, ale magnetickú rezonanciu MR a počítačový tomograf (cétečko) poznajú mnohí. Rádiodiagnostika, rádioterapia, nukleárna medicína sú medicínske odbory budúcnosti. Všetci uchádzači o štúdium - absolventi stredných škôl aj nezdravotníckeho zamerania sú vítaní, prihlášky na štúdium môžu zaslať do 31. júla. Študijný odbor vznikol ako odpoveď na dopyt po kvalifikovaných rádiologických technikoch na Slovensku aj v zahraničí, ktorí majú vzťah k pomáhajúcej profesii a sú zruční v informačno-komunikačných technológiách. Ide o jedinečnú profesiu, ktorá je dynamická a určená pre mladých ľudí vyhýbajúcich sa rutinnej práci. Po absolvovaní štúdia sa rádiologický technik uplatní na trhu práce na Slovensku, v krajinách EÚ, v štátnych aj neštátnych, súkromných zdravotníckych zariadeniach na pracoviskách rádiodiagnostiky na úsekoch RTG, počítačovej tomografie, magnetickej rezonancie. Pracoviská rádioterapie a klinickej onkológie zaujmú absolventov štúdia prácou na lineárnom urýchľovači najmodernejšom zariadení, ktoré je vybavené špičkovou technológiou. Ďalšou možnosťou uplatniť sa na trhu práce sú pracoviská nukleárnej medicíny zaoberajúce sa rádiodiagnostikou a liečbou pomocou rádiofarmák.

PODMIENKY PRIJATIA NA ŠTÚDIUM​​​​​​​​​​​​​​

ORGANIZÁCIA ŠTÚDIA

Štúdium zahŕňa 3 500 hodín teoretickej a praktickej výučby, ktorá prebieha kontaktnou formou (semináre, prednášky, vedecké sympóziá, konzultácie, cvičenia).

TEORETICKÉ VZDELÁVANIE sumarizuje predmety medicínske, humanitné a špecifické predmety rádiologickej techniky.

Odborné predmety:

• rádiologická technika, rádiologická fyzika, ochrana zdravia pred ionizujúcim žiarením
          • rádiológia, rádiobiológia, radiačná onkológia, nukleárna medicína
          • základy ošetrovateľstva, aplikovaná informatika, organizácia zdravotníctva a manažment

PRAKTICKÁ VÝUČBA najmenej 1 140 hodín a pozostáva:

• z klinických cvičení v rádiodiagnostike, rádioterapii a nukleárnej medicíne realizovaných na výučbových pracoviskách zdravotníckych zariadení
          • zo súvislej odbornej praxe v 1. ročníku na konci letného semestra 2. týždne,  v 2. ročníku na konci zimného aj letného semestra 2 týždne a v 3. ročníku po zimnom semestri 2 týždne

RÁDIOLOGICKÉ PRACOVISKÁ PRE VÝKON PRAXE

Súčasťou denného štúdia je klinická prax  na rádiologických pracoviskách pod vedením rádiologického technika na:

• Oddelení rádioterapie a klinickej onkológie vo FN Nitra
          • Oddelení nukleárnej medicíny IZOTOPCENTRUM s. r. o.
          • JESSENIUS – diagnostické centrum, a. s.

UKONČENIE ŠTÚDIA

• Štúdium je ukončené absolventskou skúškou, ktorá pozostáva z praktickej skúšky, ústnej skúšky z odborných predmetov a obhajoby absolventskej práce.
          • Absolvent získava profesijný titul "dipl. r. a." - DIPLOMOVANÝ RÁDIOLOGICKÝ ASISTENT a stáva sa spôsobilým pre výkon profesie RÁDIOLOGICKÝ TECHNIK.
          • Výstupný doklad: vysvedčenie o absolventskej skúške a absolventský diplom.

UPLATNENIE ABSOLVENTOV

• na pracoviskách rádiodiagnostiky, rádioterapie, nukleárnej medicíny, vo všetkých stupňoch liečebno - preventívnej starostlivosti, v krajinách EÚ

ĎALŠIE MOŽNOSTI ŠTÚDIA RÁDIOLOGICKÝCH TECHNIKOV

Špecializačné odbory:

1. nukleárna medicína
          2. radiačná onkológia
          3. špeciálna rádiológia

Certifikované pracovné činnosti:

1. mamografia
          2. magnetická rezonancia - MR
          3. počítačová tomografia - CT
          4. klasifikačný systém v zdravotníctve

AKO SA PRIHLÁSIŤ NA ŠTÚDIUM?

1. Stiahnite si prihlášku TU... a vyplňte ju.
          2. U praktického lekára: potvrďte zdravotnú spôsobilosť, nechajte si vystavť zdravotný preukaz pre prácu s potravinami, zaočkujte sa 1. dávkou vakcíny proti vírusovej hepatitíde typu B.
          3. Overte maturitné vysvedčením notárom a zašlite spolu s prihláškou do 31. júla bezplatne na adresu: Stredná zdravotnícka škola, Farská 23, 950 50 Nitra.
          4. Študujte čo má perspektívu, zmysel a uplatnenie.

SLOVÍČKO NA ZÁVER...

• POĎTE študovať perspektívne, zaujímavé povolanie so 100% istotou zamestnania nielen na Slovensku ale aj v zahraničí.
          • RÁDIOLOGICKÝ TECHNIK pracuje na špičkových pracoviskách s najmodernejšími prístrojmi na diagnostiku a liečbu ochorení, napríklad lineárny urýchľovač, CT, MR.
          • RÁDIODIAGNOSTIKA, RÁDIOTERAPIA, NUKLEÁRNA MEDICÍNA sú  medicínske odbory  budúcnosti.
          • RÁDIOLOGICKÝ TECHNIK má perspektívnu pracovnú kariéru a možnosti ďalšieho štúdia v špecializačných odboroch a certifikovaných pracovných činnostiach.
        • Základný pedagogický dokument:

• Učebný plán: