• Denné štúdium pre žiakov ZŠ

• 5311 M farmaceutický laborant/farmaceutická laborantka

• (4 - ročný, študijný odbor pre absolventov ZŠ)

Absolventi študijného odboru FARMACEUTICKÝ LABORANT sú pripravení samostatne pripravovať lieky, pracovať v lekárni, výdajni zdravotníckych pomôcok, pripravovaní liečiv, vo farmaceutickom priemysle, vo výskumnom ústave. Po absolvovaní štúdia vykonávajú základné odborné práce spojené s prípravou liekov, kontrolou liečiv, výdaji voľnopredajných liekov. Silnou motiváciou môžu byť dosiahnuté študijné výsledky do priemeru 1,2, kedy sú prijatý na VŠ Farmácie bez prijímacích skúšok.

PODMIENKY PRIJATIA NA ŠTÚDIUM

ORGANIZÁCIA ŠTÚDIA

TEORETICKÉ VZDELÁVANIE

Všeobecno-vzdelávacie predmety

Odborné predmety:

• latinský jazyk, anatómia a fyziológia, patológia a klinika chorôb
            • organizácia zdravotníctva a právo, prvá pomoc
            • psychológia, pedagogika a profesijná komunikácia
            • laboratórna technika, farmaceutická botanika
            • zdravotnícke pomôcky, farmaceutická chémia a analýza liečiv
            • farmakológia a fytoterapia, farmakológia
            • príprava liekov, ekonomika a prevádzka lekárne

PRAKTICKÁ PRÍPRAVA

• farmaceutické cvičenia v laboratórnych podmienkach, v odborných učebniach školy
            • odborná lekárenská prax v prirodzených podmienkach v zazmluvnených lekárňach a výdajniach zdravotníckych potrieb
            • 3.roč.: 4 hod/týž. + mesačná prax v júni, 4. roč.: 4 hod/týž.

PRACOVISKÁ PRE VÝKON PRAXE

• nemocničná lekáreň FN Nitra, verejné lekárne v Nitre, výdajne zdravotníckych pomôcok

UKONČENIE ŠTÚDIA (MATURITNÁ SKÚŠKA)

• Externá a interná časť písomnej formy MS z predmetov slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk ( anglický alebo nemecký).
            • Patríme medzi certifikované školy NÚCEM s licenciou na elektronickú formu externej časti maturitnej skúšky.
            • Praktická časť odbornej zložky - v laboratóriách školy, Teoretická časť odbornej zložky.
            • Absolvent sa stáva spôsobilým pre výkon profesie FARMACEUTICKÝ LABORANT.

UPLATNENIE ABSOLVENTOV

• lekárne: verejné, nemocničné, výdajne zdravotníckych potrieb, laboratóriá, pracoviská klinickej farmácie a biochémie, distribučné farmaceutické firmy, Výskumný ústav liečiv, Štátny ústav kontroly liečiv, farmaceutický priemysel

ĎALŠIE MOŽNOSTI ŠTÚDIA

Špecializačné odbory:

1. lekárenstvo
            2. metódy farmaceutického skúšania
            3. technológia prípravy liekov
            4. vyšetrovacie metódy v toxikológii a farmakológii
            5. zdravotnícke pomôcky

​​​​POZITÍVA ODBORU...

• ZDRAVOTNÍCKE PROFESIE sú nedostatkové vo všetkých regiónoch Slovenska, čo garantuje dostatok pracovných možností.
            • Budeš PRIPRAVOVAŤ kapsuly, čapíky, mastičky, sirupy. V 3. a 4. ročníku absolvuješ 4 hod/týždenne odbornú prax v lekárni a tiež intenzívnu mesačnú prax.
            • JAZYKOVÉ ZNALOSTI môžeš u nás študovať anglický jazyk ukončený maturitnou skúškou B1 alebo B2. Angličtina sa u nás vyučuje 3-4hodiny/týždenne podľa ročníkov. Navyše si môžeš vybrať aj krúžok.
            • Farmaceutické výkony v cudzom jazyku.
            • ZDRAVOTNÍCKE PROFESIE neohrozí automatizácia procesov ABSOLVENTI získajú komplexnú prípravu  na výkon povolania.
            • VÄČŠINA ABSOLVENTOV pokračuje v štúdiu na VŠ.
            • FARMACEUTICKÍ LABORANTI môžu študovať na VŠ FARMÁCIE bez prijímacích pohovorov ak dosiahli počas celej doby štúdia PRIEMER 1,2.
            • ZDRAVOTNĆKE PROFESIE sú zárukou kariérneho rastu a možnosti ďalšieho štúdia.

VÝUČBA SA REALIZUJE za pomoci:

• elektronickej triednej knihy
            • elektronickej žiackej knižky
            • dochádzkového systému
            • e-learningu s výučbovým materiálom
            • elektronickej maturitnej skúšky
            • elektronických učebníc
            • elektronického testovania z profilových predmetov počas štúdia
        • Štátny vzdelávací program:

• Učebný plán: