Školský podporný tím
Koordinátor: Mgr. Lenka Matušíková
Členovia tímu: Mgr. Miroslava Zapletalová, Mgr. Radana Paprancová Bakaľárová, Mgr. Zdenka Civáňová
Konzultácie: každý deň podľa potreby
Kancelária: v budove SZŠ Nitra, Farská 23 (okolo sekretariátu schodisko dole)
Kontakt: 0903 840 457/lenka.matusikova@szsnitra.sk
Pre rozvoj jedinečného potenciálu všetkých členov komunity školy je žiaduce vytvárať priaznivé podmienky na implementáciu inkluzívnych hodnôt. Jedinečným "nástrojom" smerovania školy k inklúzii je vytvorenie školského podporného tímu. Efektívne fungujúci školský podporný tím zabezpečí dostupnosť a kvalitu odbornej starostlivosti pre žiakov a podporu pre ich zákonných zástupcov priamo v škole. Zároveň je prostredníctvom školského podporného tímu poskytovaná podpora pre pedagogických zamestnancov školy a všetkých účastníkov výchovno-vzdelávacieho procesu.
Pojmy inkluzívne vzdelávanie a školský podporný tím bližšie definujú tieto právne predpisy: zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "školský zákon") a zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon 138/2019 Z. z.").
Školský podporný tím je tím, v ktorom systematicky a koordinovane spolupracujú školský psychológ, odborní zamestnanci a iní pedagogickí zamestnanci.
Úlohami tímu je najmä:
- Koordinovať rozvoj inkluzívneho vzdelávania, napr. prostredníctvom metodickej podpory pedagogických zamestnancov, preventívnych aktivít a osvety o princípoch inkluzívneho vzdelávania, oslabovať predsudky a konanie pod vplyvom stereotypov, ktoré by mohlo viesť k diskriminácii.
- Zabezpečiť vo výchove a vzdelávaní uplatňovanie používania prístupov a stratégií, ktoré vyplývajú z jednotlivých odborov vedy a techniky.
- Spolupracovať so zariadením poradenstva a prevencie a ďalšími subjektmi pri podpore detí/žiakov a ich zákonných zástupcov v oblasti výchovy a vzdelávania.
- Poskytovať poradenstvo a intervencie deťom/žiakom a zákonným zástupcom a metodickú podporu pedagogickým zamestnancom.
- Podieľať sa na tvorbe školského vzdelávacieho programu - participovať na možnej úprave kurikula (tzn. prispôsobovanie metód, foriem, obsahu vzdelávania, hodnotenia a klasifikácie).
Kompetencie koordinátora školského podporného tímu sú uvedené v § 38 ods. 7 zákona 138/2019 Z. z. Vo vzťahu k vedeniu školy koordinátor plní aj ďalšie úlohy. Priebežne informuje vedenie školy o činnosti tímu, oboznamuje ho s plánovanými aktivitami a postupmi práce, sumarizuje a vyhodnocuje efektivitu realizovaných aktivít, komunikuje vedeniu potreby a požiadavky tímu a zároveň prijíma podnety a požiadavky vedenia na školský podporný tím.
Členovia školského podporného tímu vedú počas školského roka nasledujúcu dokumentáciu:
- plán činnosti na príslušný školský rok
- správa o činnosti školského podporného tímu
- záznamy zo stretnutí členov tímu