• Regionálne kolo súťaže v poskytovaní prvej pomoci v Trenčíne

• Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trečíne 25.04.2024 organizovala VI. ročník Regionálneho kola súťaže v poskytovaní prvej pomoci. Žiaci III. A PS Liliana Repová, Samuel Töke a Andrii Turdai sa úlohy poskytovateľa prvej pomoci zhostili výborne. Poradili si so šiestimi náročnými úlohami.

Prvú pomoc poskytovali pri prestrelke, riešili situácie ako:

• anafylaktický šok
            • arteriálne krvácanie
            • dusenie
            • topenie
            • NCMP
            • zrážku kolobežkárky
            • otvorený pneumotorax
            • otvorené poranenie dutiny brušnej
            • bezvedomie s následnou kardioplulmonálnou resuscitáciou a iné menšie poranenia

Získali krásne 4. miesto spomedzi 11 tímov.

Ďakujeme!

Koordinátor: Mgr. Dana Solotruková

• Pracovné stretnutie zástupcov jednotlivých zdravotníckych škôl s odborom farmaceutický laborant v Trenčíne

• 22.04.2024 sa na Strednej zdravotníckej škole Celestíny Šimurkovej v Trenčíne uskutočnilo stretnutie zástupcov jednotlivých stredných škôl na Slovensku s odborom farmaceutický laborant. Predmetom rokovania bolo oboznámenie so zakomponovanými pripomienkami k štátnemu vzdelávaciemu programu odbornej zložky v odbore farmaceutický laborant a uvedenie do života Pracovných zošitov pre laboratórne cvičenia z farmakognózie a otvorenie cvičnej školskej BENU lekárne v priestoroch školy.

Koordinátor: Ing. Beáta Mozolová

• Beseda s pracovníkom UNICEF

• 10.04.2024 sa žiaci I. A PS v rámci besedy s pracovníkom organizácie UNICEF pánom Cerovským, zameranej na ochranu práv detí, dozvedeli viac o činnosti tejto organizácie v krajinách, kde deti žijú v podmienkach, ktoré sú pre ich vrstovníkov z vyspelej Európy ťažko predstaviteľné. Žiaci sa počas prednášky dozvedeli mnoho informácii. Jednou z nich je ako môžu aj oni prispieť pri záchrane životov a to za pomoci web stránky www.unicef.sk, takzvanými darčekmi pre život, ako napríklad Láska ide cez žalúdok (ide o 50 vrecúšok terapeutickej výživy, ktorá bude zaslaná deťom v núdzi, keď daná osoba prispeje 16 eurami).

Autor: Adam Olach, I. A PS

Koordinátor: Mgr. Zuzana Grellová

• Zoborské dni - odborné prednášky

• 19.04.2024 sa žiačky I. DVS triedy zúčastnili odborných prednášok v priestoroch Agroinštitútu v Nitre na XXXVIII. Zoborskom dni a XIX. Bitterovom osteologickom dni 2024. Odborné prednášky boli zamerané na manažment osteoporózy, metabolické choroby kosti v klinickej praxi, kardiovaskulárne, pľúcne, onkologické a metabolické ochorenia. Nové štúdie a trendy v medicíne obohatili poslucháčov o vedomosti z klinickej praxe. Žiačky I. DVS triedy si odbornými prednáškami prehĺbili vedomosti vo vyššom odbornom štúdiu.

Koordinátor: Mgr. Stanislava Chovancová

• Svätoplukovo kráľovstvo ožíva

• V jubilejnom 15. ročníku vyhral náš vyučujúci Mgr. Tibor Kováč 1. miesto celoslovenského kola v kategórii pedagogický zamestnanec s vlastnou tvorbou (dystopická poviedka s tematikou Veľkej Moravy). Vlani a predvlani sa umiestnil s poéziou na druhom mieste, tentokrát mu prvé miesto vyhrala próza.

Gratulujeme!