Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) predstavil Národnú správu k pilotnému trasovaniu absolventov stredných odborných škôl. Prieskum realizovaný v rámci národného projektu Zavedenie manažérstva kvality (EQAVET) v odbornom vzdelávaní, príprave (OVP) a vzdelávaní dospelých ponúkol prvú sondu do názorov absolventov na vnímanie získaných zručností, skúseností so štúdiom a s uplatnením sa na trhu práce. Respondenti pochádzali zo všetkých slovenských regiónov a výsledky ukázali, že najväčší podiel žiakov študoval na obchodných akadémiách, v zdravotníckych odboroch, elektrotechnike a strojárstve.
Naša škola sa stala súčasťou zoznamu SOŠ, ktoré sa aktívne zapájajú v NP, tvoria školský dotazník, majú databázu kontaktov a na konci roka doložia správu o realizácii vlastného školského dotazníka. Ako efektívny nástroj na podporu zabezpečenia a zlepšovania kvality využívame Peer Review, ktorý prebieha na rôznych úrovniach. Prínosom metódy je identifikácia silných a slabých stránok prostredníctvom sebahodnotenia, poskytuje externý pohľad na úroveň kvality vzdelávania, zdôrazňuje dobrú prax a podporuje transparentnosť, je nákladovo efektívny a prispôsobiteľný potrebám konkrétnych inštitúcií, podporuje trvalé zlepšovanie kvality podľa princípov Európskeho referenčného rámca.
Zodpovednou osobou našej školy, ktorá sa zapojila do NP pre budovanie kultúry kvality sa stal Mgr. Michal Trnka. Budúcnosť trasovania absolventov vidí v podpore stredných odborných škôl pri tvorbe vlastných databáz a k získavaniu spätnej väzby od absolventov formou školských dotazníkov, ktorá školám potenciálne umožní optimalizovať ponuku odborného vzdelávania. Ďalší vývoj systému trasovania absolventov bude závisieť od skúseností získaných v nasledujúcich kolách zberu dát. Výhľadovo pracujeme aj s konceptom prepojenia prvého a druhého piliera trasovania, teda prepojením administratívnych údajov z informačných systémov.
Koordinátor: PhDr. Jana Debnárová, PhD.