• Enviroprojekt 2020

• Koordinátor: PaedDr. Martina Benczová

Názov projektu: Rozšírenie environmentálneho programu školy

Cieľ projektu: Hlavným cieľom projektu je rozšírenie existujúceho environmentálneho programu školy o ďalšiu aktivitu - systematické čistenie vybraných prírodných lokalít.

Cieľová skupina: Cieľovou skupinou projektu sú žiaci 1. a 2. ročníka denného štúdia odboru praktická sestra a farmaceutický laborant, pedagógovia a nepedagogický zamestnanci školy.

Popis projektu: Hlavnou myšlienkou projektu je podpora a rozšírenie existujúceho environmentálneho programu Strednej zdravotníckej školy a budovanie návykov smerujúcich k ochrane životného prostredia. Projekt má za cieľ za pomoci žiakov a učiteľov zavedenie systematického a efektívneho čistenia vybraných prírodných lokalít. Snažíme sa budovať u žiakov environmentálne cítenie a formovať ich postoje, pretože problémy životného prostredia sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. To, čo sa žiaci v škole naučia, by mali vedieť využiť aj v praxi. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý chceme rozšíriť náš environmentálny program o praktické aktivity zamerané na zlepšovanie, úpravu a čistenie životného prostredia od odpadkov. Ak žiaci vyzbierajú kilogramy odpadu z prírody, je predpoklad, že ho do prírody vyhadzovať nebudú. Chceme všetkým ukázať, že nám na prostredí, ktoré nás obklopuje a v ktorom žijeme, pracujeme a vychovávame žiakov, naozaj záleží.

Aktivita č. 1: Vstupná motivácia žiakov

V prvej etape projektu chceme žiakov motivovať nielen k aktívnej účasti na projekte, ale aj k pochopeniu významu starostlivosti a zveľaďovania životného prostredia, k formovaniu vlastnej zodpovednosti k životnému prostrediu, k uvedomelej spotrebe prírodných zdrojov a k uvedomeniu si nevyhnutnosti zhodnocovania odpadov.

Vstupná motiváciu sa bude realizovať:

• na hodinách biológie, kde budeme žiakom 1. a 2. ročníkov premietať krátke filmy o odpadoch,
            • odbornou prednáškou o ochrane životného prostredia pred odpadmi, o separovaní, spracovávaní a recyklácií odpadov pracovníkmi firmy ENVI-GEOS Nitra.

Aktivita č. 2: Rovesnícke vzdelávanie

Prostredníctvom tohto projektu by sme chceli vytvoriť školskú „sieť informácií”, kde budú mladí ľudia samostatne viesť rovesnícke vzdelávanie pre svojich spolužiakov v oblasti separácie a recyklácie odpadov. Zabezpečovať na škole ho bude „akčný tím” - vybraní žiaci 2. ročníka, pod vedením koordinátora environmentálnej výchovy.

Aktivita č. 3: Čistenie vybraných lokalít - zber a odvoz odpadu

Našim cieľom je vyčistenie vybraných lokalít, turistických chodníkov a ich okolia od rôzneho odpadu. Všetky lokality sú prepojené s vyučovaním, žiaci ich navštevujú počas účelových cvičení, turistického kurzu, alebo pravidelne cestou do telocvične.

Vybrané lokality:

1. Trasa Liečebný ústav Nitra - Vysielač Pyramída - Zobor - zber odpadkov počas účelového cvičenia.
            2. Mestský park v Nitre - jednorazové  vyčistenie celého parku za prítomnosti TV Nitrička.
            3. Turistické chodníky vo Vysokých Tatrách - zber odpadkov počas turistického kurzu.
            4. Trasa SZŠ Nitra - telocvičňa v Zápasníckej hale J. Strniska zber odpadkov počas cesty na telesnú výchovu bude prebiehať pravidelne, keďže každá trieda má telesnú výchovu dvakrát za týždeň. Jednotlivé triedy 1. a 2. ročníka sa budú striedať so zberom odpadkov po týždni.

Aktivita č. 4: Propagácia

Projekt budeme propagovať nielen v škole formou triednických hodín, rodičovských združení, počas Dňa otvorených dverí pre našich potenciálnych prvákov, pre žiakov prvých ročníkov, ktorí u nás začínajú vzdelávanie, ale aj na verejnosti, a to formou reportáže v TV Nitrička, na sociálnych sieťach a webovej stránke našej školy.

Realizácia projektu: september - december 2020