• Úspešne zrealizované

          • Zdravie a bezpečnosť v školách 2022

          • Prijímateľ: Stredná zdravotnícka škola v Nitre, Farská 23, 950 50 Nitra

            Názov projektu: Zdravie a bezpečnosť v školách - ochrana duševného zdravia

            Typ projektu: Rozvojový projekt MŠVVaV

            Trvanie projektu: 12/2022 - 02/2023

            Projekt bol realizovaný aj vďaka finančnej  podpore vo výške dvetisíc euro Z MŠVVaV v rámci Rozvojových projektov MŠVVaV v oblasti regionálneho školstva v súlade so zákonom č. 597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov.

            Stručná charakteristika projektu:

            Projekt vychádza z jednej z prioritných tém výzvy MŠVVaŠ SR na rok 2022 zameranej na zdravie a bezpečnosť v školách. Týmto projektom sme získali finančné prostriedky na zapojenie sa do programu Ochrana duševného zdravia žiakov.

            Duševné zdravie podľa WHO je definované ako stav pohody, v ktorom jednotlivec môže uskutočniť svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti. Zdravie sa kúpiť nedá, treba si ho preto vážiť a žiť takým životom, aby sme neohrozovali samých seba. Nesprávne návyky, stres, nesprávny životný štýl, nedostatok pohybu a spánku, dištančné vzdelávanie, pandémia Covid19, to všetko negatívne vplýva na detskú dušu a ohrozuje kvalitu ich života.

            Stresovou situáciou pre žiaka môže byť aj nástup do novej školy, strach z opakovaného dištančného vzdelávania. Našim cieľom v tomto projekte bude eliminovať strach a stres žiakov počas prvých dní strávených v škole formou aktivizujúcich metód - Lions Quest metódy.

            Cieľ projektu/základné priority:

            • Cieľom projektu je zapojiť sa do programu Ochrana duševného zdravia žiakov a následne pracovať so žiakmi na dosiahnutí tohto cieľa.
            • Stredná zdravotnícka škola je škola zameraná na výchovu a vzdelávanie budúcich zdravotníckych pracovníkov. Už počas štúdia sa žiaci a pedagógovia zapájajú do programov podporujúcich zdravie rôznymi aktivitami. Tieto aktivity sú zamerané na fyzické zdravie, ale chceme aby sa pedagógovia aj žiaci zapojili do ochrany duševného zdravia. Učíme žiakov, aby vedeli, kam sa majú obrátiť, ak sa vyskytne problém, ťažká životná situácia.
            • Škola je ideálnym prostredím na podporu duševného zdravia. Škola by mala byť bezpečným miestom pre žiaka, kde si nájde svoje miesto a bude vypočutý.
            • Hlavným zámerom školy je, aby sa žiaci spoznali, našli si nových kamarátov. Tento zámer aj počas možno ďalšej blížiacej sa pandémie a reálnej možnosti dištančného vzdelávania spoznali, našli si novým kamarátov prostredníctvom  techník Lions Qiest programu. Ciele  Lions Quest programu sú zamerané na rozvoj schopností žiakov vedieť presne posúdiť silné a slabé stránky, základný pocit sebavedomia, optimizmu, schopnosť vnímať a vcítiť sa do iných, vedieť  jasne komunikovať, spolupracovať s ostatnými, robiť konštruktívne rozhodnutia, realistické  hodnotenia, fungovať v reálnom živote.
            • Ďalším zámerom školy je oboznámenie žiakov o podpore a udržaní si psychického zdravia prostredníctvom edukačných materiálov a spoluprácou s Ligou za duševné zdravie.

            Cieľová skupina:

            • žiaci 1. ročníkov študijného odboru praktická sestra a farmaceutický laborant (cca 90 žiakov)
            • pedagógovia školy
            • školská psychologička

            Zoznam činností v rámci projektu:

            1. personálny a časový harmonogram zabezpečenia aktivít
            2. nákup materiálneho zabezpečenia projektu, nákup kancelárskych potrieb
            3. realizácia Lions Quest aktivít v prvých ročníkoch dennej formy štúdia
            4. realizácia aktivity STROM KOLEKTÍVU - podporujúcej duševné zdravie v kolektíve
            5. zhotovenie nástenky a letákov s propagáciou podpory duševného zdravia v spolupráci s Ligou pre duševné zdravie
            6. prednáška pre pedagogických zamestnancov venovaná podpore a ochrane duševného zdravia
            7. vytvorenie brožúry "Lions Quest" aktivít podporujúcich duševnú pohodu a duševné zdravie
            8. aktívne zapojenie sa školy do „Koalície škôl pre duševné zdravie” v rámci Ligy za duševné zdravie
            9. vytvorenie aplikačnej pomôcky pre pedagogických zamestnancov a žiakov školy zameraná na aktivity a činnosti podporujúce prosperitu duševného zdravia
            10. vytvorenie anonymnej schránky na slúžiacej aj na anonymnú komunikáciu so školskou psychologičkou, vytvorenie ankety na Edupage, prostredníctvom ktorej sa mohli vyjadriť žiaci, ich rodičia a zamestnanci školy, k textom pozitívnych citátov - hesiel umiestnených vo výučbových  priestoroch školy, aktívna účasť školskej psychologičky Mgr. Matušíkovej na triednických hodinách
            11. školská psychologička Mgr. Matušíková zisťovala prostredníctvom dotazníka "POHODOMER" duševnú pohodu žiakov
            12. tvorba edukačného materiálu - plagátu "Duševné zdravie"
            13. vyhotovenie pozitívnych hesiel - citátov umiestnených vo výučbových priestoroch školy

            Čo sa vďaka projektu zmenilo:

            Vytvorili sa nové priateľstvá a posilnila sa kolektívna súdržnosť žiakov v triedach, zviditeľnila sa propagácia a podpora starostlivosti o psychické zdravie žiakov, destigmatizovala sa téma duševného zdravia u žiakov. Žiaci a ich triedni učitelia mali možnosť, prostredníctvom Lions Quest aktivít sa bližšie spoznať zábavnou a hravou formou, čo umocnilo pozitívnu klímu v triedach. Skvalitnila sa bezprostrednosť komunikácie žiakov navzájom medzi sebou aj medzi triednymi učiteľmi a žiakmi vzájomne. Spríjemnilo sa prostredie priestorov budovy školy vďaka tabuliam umiestneným na stenách s textami pozitívnych citátov.

            Čo sa podarilo (konkrétne výsledky a úspechy):

            • Zistenie, prostredníctvom dotazníka "POHODOMER" že u žiakov prvých ročníkov dennej formy štúdia prevláda priemerná úroveň duševnej pohody. 34 detí zo 77 detí má nízku úroveň duševnej pohody. Škola sa aktívne zapojila prostredníctvom "Ligy za duševné zdravie" do "Koalície škôl za duševné zdravie". Vytvorila sa aplikačná pomôcka pre podporu duševného zdravia žiakov a učiteľov školy. Vytvorila sa a umiestnila  v budove školy "seecret schránka pomoci", prostredníctvom ktorej sa môžu žiaci obrátiť na školskú psychologičku. Zrealizovala sa u žiakov prvých až tretích ročníkov dennej formy štúdia aktivita "STROM KOLEKTÍVU" zameraná na súdržnosť a duševné zdravie kolektívu žiakov.
            • Vytvorila sa brožúra Lions Quest aktivít ako pomôcka pre triednych učiteľov prvých ročníkov žiakov školy dennej formy štúdia.
            • Na škole bol vytvorený informačný edukačný panel „Psychologické okienko” a plagát s užitočnými radami ako si udržovať, podporovať a chrániť duševné zdravie a pohodu.
            • Vo výučbových priestoroch školy boli umiestnené pozitívne, motivujúce heslá/citáty na stenách a v triedach.
            • V triedach majú žiaci k dispozícii antistresové pomôcky - loptičky.
        • Hodnotenie zo strany rodičov žiakov, verejnosti a zástupcov obce/mesta:

          Bezprostredné hodnotenie zo strany triednych učiteľov:

          • Mgr. Moosch: "aktivity mali u žiakov pozitívny ohlas - žiaci aj pomocou týchto aktivít zistili o sebe niečo viac (nakoľko sa vôbec nepoznali) a mali možnosť vyskúšať si prácu v tíme, aktivity sa spravili vtipnou formou. Určite to bola celkom zaujímavá forma, ako sa môžu žiaci o sebe dozvedieť viac a bližšie sa spoznať."
          • Mgr. Mitková, PhD.: "Žiaci I. FL sa na začiatku školského roka 2022/2023 vôbec nepoznali, javili sa byť tichší a hanblivejší. Techniky LQ mi preto prišli ako dobrá voľba na podporu sociálno-emocionálnych schopností u žiakov. Nemyslela som si však, že sa hneď na začiatku dokážu uvoľniť a otvoriť tak, ako to urobili, a preto ma tento kolektív milo prekvapil. Aktivity sa realizovali v kruhu (v sede, v stoji), vo dvojiciach a v menších skupinách. Odmenou boli sladkosti, na hádzanie slúžila plyšová hračka, využili sme fixky i veľký biely papier. „Prelomili sa ľady” a práve vďaka práci v skupinách začali vznikať nové kontakty či prvé priateľstvá."
          • PhDr. Holečková  (zastupujúca triedna učiteľka): "Žiaci sa aktívne zapájali a pozitívne pristupovali k daným úlohám. V priateľskej atmosfére v rámci spoznávania kolektívu vzájomne  komunikovali medzi sebou, spoločne aktívne realizovali LQ aktivity čím získali pozitívny emotívny zážitok  a skúsenosť."


          V online ankete, vytvorenej na Edupage za účelom výberu pozitivizujúcich hesiel hlasovalo cca 150 respondentov.

          Aká je nadväznosť projektu na ďaľšie aktivity školy:

          Škola bude aktivity uvedené v projekte realizovať priebežne v každom novom školskom roku u žiakov dennej formy štúdia:

          • Lions Quest aktivity budú prebiehať u žiakov prvých ročníkov v prvom týždni nástupu do školy v nasledujúce školské roky.
          • Školská psychologička nastaví plán preventívnych aktivít na posilnenie sebahodnotenia žiakov, zlepšenia zvládacích stratégií žiakov a posilnenia celkovej duševnej odolnosti v každom školskom roku u žiakov prvých až tretích ročníkov dennej formy štúdia.  
          • V spolupráci s vedením školy školská psychologička zmapuje pravidelne preťaženosť žiakov školskými povinnosťami a ich celkový prospech.
          • Školská psychologička zapojí aj triednych učiteľov 1. ročníka na prehĺbenie diskusií so svojimi žiakmi ohľadom trávenia voľného času a zdrojov pomoci vo svojom okolí.
          • Následne im poskytne priestor na vyjadrenie návrhov žiakov, ako im škola môže viac zabezpečiť zlepšenie ich duševnej pohody.
          • Škola bude udržovať a rozvíjať spoluprácu s Ligou za duševné zdravie a v rámci nej bude priebežne implementovať do praxe aktivity, odporúčania a postupy udržujúce a podporujúce psychickú pohodu žiakov a pedagogických zamestnancov školy.
          • Škola bude intenzívne naďalej spolupracovať s Koalíciou škôl za duševné zdravie.
          • Škola poskytne pedagogickým zamestnancom aplikačnú pomôcku vytvorenú pre podporu duševného zdravia žiakov a učiteľov školy.
          • Školská psychologička bude pravidelne 2x počas šk. roka pomocou dotazníka „Pohodomer” zisťovať duševnú pohodu žiakov, následne, po vyhodnotení dotazníka, nastaví aktivity upevňujúce duševné zdravie žiakov s využitím pomôcok zakúpených z projektu.
          • Činnosti a aktivity projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách - ochrana duševného zdravia” budú využívané aj  v rámci programu prevencie sociálno - patologických javov u žiakov na škole so zámerom systematickej náuky a výchovy žiakov k zdravému životnému štýlu, vytváraniu dostatočného zázemia na trávenie voľného času v priestoroch školy, na podporu vlastných aktivít žiakov a rozvoj sociálnych komunikatívnych zručností, na začleňovanie menej priebojných žiakov do kolektívu, odstránenie nevhodného správania medzi žiakmi, k zapojeniu celého pedagogického zboru do systému prevencie, na aktívnu spoluprácu s rodičmi žiakov a organizáciami podporujúcimi prevenciu.

    • Kontakty

    • Meno školy:

      Stredná zdravotnícka škola, Farská 23, Nitra

      Email školy:

      sekretariat@szsnitra.sk

      Telefón (sekretariát):

      0903 520 891

      Adresa školy:

      Farská 23

      950 50 Nitra

      Slovakia

      IČO:

      00607321

      DIČ:

      2021269591

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje