• Partnerstvá COMENIUS REGIO

• Program: Program celoživotného vzdelávania

Názov projektu: Teoretické a praktické vzdelávanie v zdravotníckych školách a v zdravotníckych zariadeniach

Partnerský región 1

Koordinujúca inštitúcia Nitriansky samosprávny kraj, Rázusova 2A, 949 01 Nitra

Partnerské organizácie:

• Stredná zdravotnícka škola- Egészségyi Középiskola, Pod kalváriou 1, Nové Zámky
            • Stredná zdravotnícka škola, Farská 23, 950 50 Nitra
            • Fakultná nemocnica Nitra, Špitálska 6, 950 01 Nitra

​​​​Partnerský región 2

Koordinujúca inštitúcia Moravskoslezský kraj, 28. října 117, Ostrava- Moravská Ostrava a Přívoz

Partnerské organizácie:

• Střední zdravotnícká škola, ul. Borovského 2315/1, 733 01 Karviná- Mizerov
            • Střední zdravotnícká škola, Dvořákovy sady 2, 746 21 Opava
            • Nemocnice s poliklinikou Havířov, Dělnická 1132/24, Havířov

Očakávané ciele partnerstva

Cieľom partnerstva je posilnenie dlhodobej spolupráce medzi Nitrianskym samosprávnym krajom a Moravskoszleským krajom na úrovni verejnej správy a nadviazaní spolupráce na úrovni zdravotníckych škôl a ostatných zdravotníckych organizácií, ktoré sa zapájajú do vzdelávania žiakov. Keďže predošlá spolupráca medzi Nitrianskym samosprávnym krajom a Moravskoslezským krajom bola veľmi úspešná a prospešná pre všetky zapojené strany, je dôležité, aby sa táto spolupráca ďalej rozvíjala a pokračovalo sa v nej aj v iných oblastiach, tentoraz v zdravotníckych.

Výmennými návštevami, exkurziami, hospitáciami a spoločnými aktivitami pedagogickí pracovníci, zástupcovia regionálnej správy a organizácií budú mať možnosť spoznávať potreby, organizáciu zdravotníckych odborov, nové formy pracovných metód a postupov, spoznanie metodiky CLIL a IKT, vzdelávania v cudzom jazyku, absenciu na odbornej praxi, spoznať technické vybavenie škôl a zdravotníckych zariadení, v ktorých žiaci vykonávajú prax. Očakávame intenzívne odovzdávanie poznatkov a skúseností medzi zapojenými organizáciami v oblasti teórie a praxe, diskusiu o uplatnení metodiky CLIL a IKT, riešenie konkrétnych tém z pohľadu dvoch štátov.

Partnerstvo so zahraničnými partnermi otvára možnosť spoznávať nové postupy a metódy práce, prípravy na prax, inšpirovať sa riešenými otázkami, problémami, ale tiež rozvíjať vlastnú identitu zdravotníckych organizácií na základe pozorovania, porovnávania s organizáciami z iných krajín.

Očakávané výsledné produkty

Výsledným produktom bude DVD nosič výstupov projektu, do ktorého príspevky pripravia účastníci jednotlivých mobilít. DVD nosič bude slúžiť k šíreniu výstupov projektu. Bude rozšírený medzi stredné školy zapojených regiónov, príslušných zamestnancov verejnej správy a samosprávy regiónu a iných inštitúcií. Obsah DVD nosiča bude vychádzať z aktuálnych potrieb výmeny a šírenia skúseností zapojených partnerov. Bude obsahovať materiály a príspevky, ktoré budú vytvorené počas trvania projekt (napr. prezentácia o školách, otvorené hodiny, súťaž prvej pomoci,...). Na požadovaných výstupoch budú pracovať všetky zapojené organizácie v priebehu celých dvoch rokoch. Prostredníctvom DVD sa prenesú výstupy projektu pedagogickému zboru zapojených partnerských organizácií, ostatným školám v danom regióne a odbornej verejnosti.

DVD nosič bude v piatich jazykoch: slovenský, český, anglický, nemecký a maďarský.

V rámci projektu budú riešené nasledovné témy:

• ďalšie možné formy dlhodobej spolupráce
            • potreby, priority a organizáciu odborného vzdelávania v zdravotníckych odboroch v rámci jednotlivých regiónov
            • nové formy pracovných metód a postupov v jednotlivých odboroch
            • uplatnenie metodiky CLIL a IKT
            • odborné vzdelávanie v cudzom jazyku
            • spôsoby zabezpečovania technického vybavenia škôl a zdravotníckych zariadení
            • formy zapájania zamestnávateľov do počiatočného odborného vzdelávania
            • spôsoby ukončovania štúdia (maturitné skúšky, záverečné skúšky) na zdravotníckych školách
            • absencia na odbornej praxi
            • možnosti uplatnenia žiakov v praxi
            • typy zdravotnícko-sociálnych zariadení, hospicov
            • prezentácia v partnerských regiónoch

Očakávaný prínos a využitie

Výsledky projektu bude využiteľné pre viaceré kategórie ľudí:

• Zamestnanci úradov - zoznámenie sa s postupmi, príkladmi riešenia konkrétnych tém u zahraničných partnerov pre rozvoj vlastnej praxe a rozvoj ďalších kontaktov so zahraničnými partnermi pre realizáciu projektov a aktivít.
            • Pedagogickí pracovníci - zoznámenie sa s postupmi, príkladmi riešenia konkrétnych tém u zahraničných partnerov pre rozvoj vlastnej praxe. Rozvoj kontaktov s organizáciami, partnerskými školami, pri realizácii budúcich projektov, akcií ako sú odborné súťaže, výmenné pobyty pedagógov, žiakov a pod.
            • Zamestnanci ostatných organizácií (Fakultná nemocnica Nitra a Nemocnice s poliklinikou Havířov) - vzájomná inšpirácia, akým spôsobom je realizovaná odborná prax žiakov a spolupráca so školami a zriaďovateľom v oblasti vzdelávania žiakov, rozvoj povedomia, že budúci zamestnávatelia absolventov škôl hrajú nezastupiteľnú úlohu v rámci odborného vzdelávania žiakov a rozvoj kontaktov so zahraničnými partnermi pri realizácii budúcich projektov a aktivít.
            • Žiaci - skúsenosti pedagógov prenesené do praxe povedú k rastu kvality vzdelávania, prezentácie prednesené žiakmi vedú k osvojeniu komunikačných kompetencií, stretnutie s pedagógmi partnerského regiónu, prípadný job shadowing, je možnosťou porovnania metód a spôsobov vedenia hodín v inom regióne a prekonania jazykovej bariéry.
        • Pozvánka COMENIUS REGIO:

• Pamätný list z projektu COMENIUS REGIO