• ERASMUS+ (2019) ČR a Srbsko

• Koordinátor: Mgr. Daniela Beláňová

Prijímateľ: Stredná zdravotnícka škola v Nitre, Farská 23, 950 50 Nitra

Názov projektu: Výmena osvedčených postupov a skúseností v európskej ošetrovateľskej starostlivosti

Trvanie projektu: 08/2019 - 08/2021 - predĺžené do 08/2022

Dotácia: 73 703,- EUR

Vďaka úspešnej spolupráci v projektoch Erasmus+ sme aj po ukončení nášho projektu naďalej prijímajúcou organizáciou pre partnerské školy SZŠ a VOŠZ v Plzni a Jihlave.

V roku 2019 sa naša škola opäť zapojila do výzvy Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu.

Koncom mája škola získala grant na financovanie projektu pod názvom „Výmena osvedčených postupov a skúseností v európskej ošetrovateľskej starostlivosti“. Cieľom projektu je rozvoj cezhraničnej spolupráce zapojením českej, slovinskej a srbskej školy a skvalitnenie vzdelávania v oblasti multikultúrneho ošetrovateľstva. Počas dvoch rokov trvania projektu mohli  žiaci našej školy absolvovať stáže v zdravotníckych zariadeniach v Srbsku, Českej republike a v Slovinsku.

Plánovaná stáž v Slovinsku sa neuskutočnila, vzhľadom na vzniknutú situáciu pandémie ochorenia Covid 19. Preto sme požiadali Národnú agentúru o predĺženie trvania zmluvy a zmenu cieľovej krajiny stáže, aby sme mohli uskutočniť všetkých 5 plánovaných mobilít a naplniť ciele projektu.

Uskutočnené mobility:

1. Srbsko, Užice (8 žiakov)
            2. Česká republika, Plzeň (28 žiakov: 4 mobility)

Žiaci počas pobytu v Srbsku absolvovali prax v nemocnici v Užiciach na chirurgickom oddelení. Počas praxe sa zameriavali na identifikáciu podobností a rozdielov aspektov ošetrovateľskej starostlivosti na Slovensku a v Srbsku, využívanie a podobu elektronickej karty pacienta, na fungovanie elektronického zdieľania zdravotnej dokumentácie pacienta. Žiačky sa tiež zúčastnili odbornej výučby v laboratórnych podmienkach na škole. Počas stáže žiačky využívali komunikáciu v anglickom jazyku.

V Českej republike získali nové zručnosti, vedomosti v oblasti základnej orientácie v ošetrovateľskej starostlivosti, elektronickej karty pacienta, elektronického zdieľania informácií, verbálnej a neverbálnej komunikácie s dôrazom na menšiny. Vyššie uvedené zručnosti a vedomosti získali vo vzdelávacom prostredí českých žiakov spoluúčasťou, pozorovaním job shadowingom, školeniami. Žiaci absolvovali prednášku na tému zdravá výživa na SZŠ a VOŠZ  v Plzni v podaní žiačok prvého ročníka diétneho poradenstva ako aj o spôsobe, formách, metódach edukácie,  o činnosti edukačných nutričných centier. Mali možnosť  vyskúšať IN BODY prístroj, ktorý okrem iného určuje podiel svalovej hmoty, tuku v ľudskom tele. Zúčastnili sa na vyučovacích hodinách odborných predmetov  Prvá pomoc a Ošetrovateľské techniky. Stážisti zo Slovenska absolvovali exkurzie na Centrálnej sterilizácii, operačných sálach, Detskej klinike, Gynekologicko-pôrodníckej klinike, Klinike zobrazovacích metód, Nukleárnej medicíne, Záchrannej zdravotnej službe Plzeňského kraja. Počas mobilít absolvovali zdravotnícku  prax v zariadeniach sociálnych služieb Domovinka a zdravotníckom zariadení Primaved, kde v spolupráci s českými žiakmi realizovali prax na centrálnom príjme, internom oddelení, oddelení rehabilitácie a na centre neurologickej starostlivosti. Počas dvoch týždňov odbornej stáže strávenej v Českej republike v rámci voľnočasových aktivít navštívili pamätihodnosti mesta Plzeň, Praha, množstvo múzeí ako aj svetoznáme kúpele Karlove Vary. Žiaci každý deň počas hodinového stretnutia analyzovali informácie nadobudnuté počas odbornej stáže.

Za absolvovanú stáž každý žiak získal Europass - mobility, európsky dokument, ktorý zaznamenáva obsah a výsledky  získaných vedomostí a zručností, za obdobie, ktoré žiaci strávili v inej európskej krajine práve za účelom vzdelávania sa a ktorý im bude benefitom v procese prijímania na vysokú školu.