• Zdravoťáci na pomoci

Vyhlasovateľ: Nitrianska komunitná nadácia

Doba trvania projektu: 23.09.2021 - 15.11.2021

Schválená suma grantu projektu: 400 €

Mesto Nitra v spolupráci s organizáciou Iuventa vyhlásili projekt Mladí nitrianski filantropi 2021, do ktorého sa mohli zapojiť členovia žiackych školských rád v rámci Nitry. Naše žiačky a členky ŽŠR Kristína Segetová z III. FL a Sára Šüttöová z III. A PS sa zapojili do výzvy a vypracovali svoj vlastný malý projekt s názvom Zdravoťáci na pomoci a uchádzali sa o finančný grant v Nitrianskej komunitnej nadácii. So svojím nápadom uspeli a dňa 23.09.2021 im bol slávnostne odovzdaný grantový šek na mestskom úrade v Nitre za účasti zástupcov mesta Nitra, Nitrianskej komunitnej nadácie a Iuventy. Žiačky absolvovali aj online vzdelávanie v dňoch 17.09.2021 - 18.09.2021, ktoré im uľahčilo a ozrejmilo postup pri vypracovaní projektu.

Hlavnou myšlienkou projektu je tzv. generačný dialóg. Chceme poukázať na chýbajúce vedomosti detí a žiakov ZŠ v oblasti prvej pomoci a starostlivosti o vlastné zdravie.

Ďalej si uvedomujeme, že počas pandémie komunikácia, tímová spolupráca, dobré medziľudské vzťahy ochladli a práve aktívnym zapojením sa do komunity očakávame zlepšenie týchto kompetencií. Tiež máme na zreteli, že seniori v domovoch dôchodcov sú často osamelí aj kvôli súčasnej pandémii. Chceme ich potešiť návštevou a darčekom, aby vedeli, že tu nie sú sami, že niekto na nich myslí.Tu máme ambíciu prepojiť generáciu detí - mladých - dôchodcov.

Projekt je určený pre:

• žiakov 1. ročníka základnej školy
            • pre seniorov z domova dôchodcov

Projekt sa bude realizovať v termínoch od 23.09.2021 - 15.11.2021 a má nasledovné fázy realizácie:

• Workshop 1 - Zdravoveda (stretnutie študentov triedy III. A PS, ktorí budú realizovať aktivity pre základnú školu, výber vhodných aktivít pre žiakov 1.ročníka ZŠ, nákup potrebného materiálu pre ďalšie workshopy: nákup kefiek, obväzového materiálu, dezinfekčného gélu, jednorázových rúšok, farebného papiera a písacích potrieb pre výrobu pohľadníc pre seniorov).
            • Workshop 2 - Kozmetika (študenti triedy III. FL pripravia kozmetické výrobky v školskom laboratóriu, tieto výrobky plnia do pripravených nádob, v rámci tímovej spolupráce budú zdobiť stužkami nádoby s naplnenými mastičkami).
            • Workshop 3 - základná škola - prvá pomoc (realizácia aktivít v základnej škole - privítanie detí v triede, oboznámenie s programom, rozhovor o správnej hygiene rúk, o dezinfekcii rúk, o správnom nosení rúšok, o čistení zubov. Workshop o ošetrení drobných rán, o dôležitosti prvej pomoci. Motivácia a rozhovor zameraný na seniorov v našom okolí, ktorí sa cítia osamelí. Na záver aktivít deti ZŠ vyrobia pre seniorov pohľadnice s venovaním).
            • Workshop 4 - domov dôchodcov (návšteva domova dôchodcov, rozhovor a rozdanie  darčekov od študentov SZŠ a tiež pohľadníc od detí ZŠ - generačný dialóg. Strávenie spoločného času – dôležitosť  ľudskej prítomnosti je pre seniorov kľúčová k tomu, aby sa necítili nepotrební a zároveň mali stále motiváciu do činorodosti a aktivity.)

Našim študentkám držíme palce a želáme úspešnú realizáciu projektu smiley.