• Nákup odbornej zdravotníckej literatúry

• Koordinátor: PhDr. Sládečková, PhD, Ing. Kartousová

Vyhlasovateľ: Fond na podporu umenia - Akvizícia knižničného fondu

Zhrnutie projektu: Zámerom projektu je doplniť knižničný fond knižnice Strednej zdravotníckej školy v Nitre o aktuálne a hodnotné knižné publikácie s prihliadnutím na vzdelávacie potreby a čitateľské záujmy žiakov, pedagógov školy a tiež širokej verejnosti. Súčasný knižničný fond SZŠ v Nitre predstavuje 2215 titulov odbornej zdravotníckej literatúry a 2229 titulov beletrie. V škole je vytvorené miesto pre zamestnankyňu zodpovednú za vedenie knižnice.

Dôvody pre revitalizáciu knižného fondu: Prudký nárast nových informácií v zdravotníctve, zastaralý knižný fond týkajúci sa zdravotníctva, ktorým škola v súčasnosti disponuje, v priebehu 5 rokov boli do siete odborov SZŠ v Nitre zaradené MZ SR tri nové odbory - 5333 Q diplomovaný rádiologický asistent, 5325 Q diplomovaná všeobecná sestra a 5311 M farmaceutický laborant. Hlavným cieľom projektu je poskytnúť čitateľom knižné novinky z oblasti moderného zdravotníctva k uspokojeniu ich informačných a vzdelávacích potrieb. Hlavná projektová aktivita sa týka výhradne nákupu knižných publikácií, ktoré svojim obsahom zodpovedajú súčasným trendom v zdravotníctve.

Hlavnou cieľovou skupinou sú študenti SZŠ v Nitre v 5 aktivovaných odboroch: zdravotnícky asistent, farmaceutický laborant, diplomovaná všeobecná sestra, diplomovaný rádiologický asistent a sanitár v počte 500 žiakov dennej formy štúdia a 120 žiakov externej formy štúdia a odborní pedagogickí zamestnanci v počte 55 a široká verejnosť.

Charakteristika projektu: Neustále rýchle napredovanie poznatkov medicíny vyžaduje od budúcich zdravotníckych pracovníkov zvládnutie náročných technických postupov v rámci diagnostiky a liečby ochorení, ale tiež zvládnutie ošetrovateľských techník a rýchlu adaptáciu na komplikované podmienky v súlade s modernou medicínou. K dosiahnutiu týchto cieľov sa vyžaduje celoživotné štúdium zdravotníckych pracovníkov a neustále dopĺňanie vedomostí a to aj prostredníctvom kvalitnej odbornej literatúry, ktorú chce naša vzdelávacia inštitúcia sprístupniť budúcim zdravotníckym pracovníkom, tiež ich pedagógom - zdravotným sestrám, farmaceutom, lekárom, ktorí v škole vyučujú a širokej verejnosti. Vzhľadom na pochopiteľné vysoké nároky na materiálno - technické vybavenie stredných zdravotníckych škôl a tiež odbornú zdravotnícku literatúru definovanú v štátnych vzdelávacích programoch pre jednotlivé odbory Ministerstvom zdravotníctva je našou povinnosťou pre budúcich zamestnancov v jednotlivých zdravotníckych povolaniach zabezpečiť kvalitnú literatúru pre vzdelávanie. Je to jedna z ciest pre skvalitňovanie poskytovanej zdravotnej starostlivosti, na ktorú sa naši študenti pripravujú.

Výstupy projektu: Výstupom projektu bol nákup odbornej zdravotníckej literatúry, ktorá spĺňa informačné potreby čitateľov a návštevníkov školskej knižnice, v odboroch 5333 Q diplomovaný rádiologický asistent, 5325 Q diplomovaná všeobecná sestra a 5311 M farmaceutický laborant.

Financie: Projekt z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

www.fpu.sk

Doba trvania projektu: 01.07.2016 - 17.03.2017