• NAČO SÚ NÁM VČELY?

• Koordinátor projektu: Ing. Beáta Mozolová

Lektor prednášok: PharmDr. Beata Valocká

PROJEKT PODPORIL PwC NADAČNÝ FOND v NADÁCII PONTIS

Význam projektu: Povedomie laickej verejnosti o problematike masívneho úhynu včelstiev je minimálne. Bežný spotrebiteľ často nedokáže odlíšiť pravý včelí med od jeho náhrad vyrábaných zo zahraničných vedľajších produktov, ktoré sú u nás uvádzané na trh pod rovnakým pomenovaním.

Projekt:

• vysvetľuje vážnosť súčasnej situácie z dôvodu akútnej paralýzy včelstiev
            • ponúka vedomosti o histórii včelárenia na našom území a spôsoboch chovu
            • pojednáva o úlohe včely na všetkých úrovniach jej činnosti
            • poukazuje na  možnosti spracovania a využitia včelích produktov

Aktivity:

1. Stav včelstiev v SR a význam včely (prednáška - 13.02.2020).
            2. Spôsob chovu včiel, história včelárenia v SR (typ vyučovacej hodiny LIONS QUEST - 27.02.2020).
            3. Včelie produkty a ich využitie vo farmácii (využitie projektovej aktivizujúcej metódy v rámci globálneho rozvojového vzdelávania - 06.03.2020).
            4. Príprava jednotlivých liekových foriem s včelími produktmi (praktické cvičenie Príprava liekov - 06.03.2020).
            5. Exkurzia Včelárskeho skanzenu v Kráľovej pri Senci.
            6. Článok o realizácii projektu v odbornom periodiku „TEÓRIA A PRAX farmaceutický laborant”.

Do jednotlivých aktivít sú zapojení žiaci III. ročníka z odboru farmaceutický laborant.

Prínos projektu: V súvislosti s celospoločenskou diskusiou o zmenách životného prostredia so zreteľom na ovplyvnenie života včely, sme pripravili projekt, ktorý má žiakom ozrejmiť význam včelstiev pre život na Zemi, možnosti využitia jednotlivých produktov a prepojiť teoretické vedomosti s farmaceutickou praxou.

Vyhodnotenie projektu

Albert Einstein raz povedal: „Ak by umreli všetky včely, ostali by nám štyri roky života.”

Z roka na rok sa situácia zhoršuje, a preto musíme dbať na to, aby naši žlto - čierni priatelia naďalej lietali medzi nami a zaručovali nám, že nemusíme mať strach. Je dôležité, aby sme ohľadom tejto problematiky boli dostatočne informovaní a videli svet očami včiel. Sme veľmi radi, že práve my - študenti Strednej zdravotníckej školy v odbore farmaceutický laborant, sme mohli byť súčasťou projektu „Načo sú nám včely.” Povedomie laickej verejnosti o problematike masívneho úhynu včelstiev je minimálne. Bežný spotrebiteľ často nedokáže odlíšiť pravý včelí med od jeho náhrad vyrábaných zo zahraničných vedľajších produktov, ktoré sú u nás uvádzané na trh pod rovnakým pomenovaním. Projekt vysvetľuje vážnosť súčasnej situácie z dôvodu akútnej paralýzy včelstiev, ponúka vedomosti o histórii včelárenia na našom území a spôsoboch chovu, pojednáva o úlohe včely na všetkých úrovniach jej činnosti a poukazuje na možnosti spracovania a využitia včelích produktov. Na úvod sme sa oboznámili s problematikou prostredníctvom prednášky, v ktorej sme sa dozvedeli o stave včelstiev v Slovenskej republike a o význame včely medonosnej, ktorej neprospieva globálne otepľovanie. Zmena podnebia je obrovským faktorom, ktorý zapríčiňuje masívny úhyn včelstiev na Slovensku, ale i v iných krajinách. Globálne otepľovanie zvyšuje čas aklimatizácie včelstiev v našich podmienkach po dobe troch rokov. Pobavili sme sa na tom, že včela má byť pre nás vzor usilovnosti, ale keď sme sa dozvedeli, že za deň nalieta aj 60 km a na 1 g medu musí navštíviť až 10 000 kvetov, uvedomili sme si význam prirovnania „usilovný ako včielka.” Boli sme súčasťou vyučovacej hodiny „Lions quest”, kde sme sa rozdelili do viacerých skupín a pomocou odborných článkov sme vytvorili projekty. Každý člen skupiny prezentoval svoj projekt, pri čom sme sa striedali a vypočuli sme si krátke prednášky na tému spôsob chovu včiel a história včelárenia. Potom pokračovali zaujímavé prezentácie o včelích produktoch a ich využití vo farmácií. Množstvo ľudí sa odvracia od chemických liečiv a prikláňajú sa k menej škodlivým alternatívam v podobe prírodných včelích produktov. Včely totižto neprodukujú iba med, ako by si mnohí mohli myslieť, ale aj iné včelie produkty, ktoré delíme na priame, kde patrí materská kašička, včelí jed včelí vosk, ktoré majú mimoriadne pozitívny vplyv na náš organizmus a hlavne majú všestranné využitie. A medzi nepriame včelie zahŕňame peľ a propolis. Med sa v medicíne používa už od nepamäti hlavne pre svoje protizápalové účinky. Podobné sú taktiež účinky propolisu, s ktorým sme mali možnosť pracovať na praktických hodinách prípravy liekov. S doplňovaním informácii o tejto problematike nám pomohli žiaci, ktorí si pripravili zaujímavé prezentácie obohatené poznatkami z praxe vo verejnej lekárni. V rámci projektu sme pripravili jednotlivé liekové formy, a to mydlá, masti a balzamy na pery z včelieho vosku. Získali sme mnohé teoretické a praktické poznatky, ktoré budeme využívať ako vo farmaceutickej praxi tak i vo všednom živote.